Honda e na ulici s budovami v pozadí

ZÁKLADNÉ FAKTY O ELEKTROMOBILOCH

O kúsok ďalej sa dozviete viac o tichej revolúcii

SKRYTÁ ENERGIA

Elektromobil môže napájať váš dom alebo rozvodnú sieť.

Vzhľadom na nárast počtu elektromobilov na cestách sa očakáva, že centrálna energetická sieť si bude do roku 2030 vyžadovať niekoľko inteligentných riešení. Pôjde o riešenie inteligentného nabíjania. Inteligentná elektrická sieť zabezpečí, aby sa prevažná časť vozidiel nabíjala mimo špičku a aby vďaka tomu nedošlo k preťaženiu siete.

Môže to dokonca znamenať, že sa prebytočná energia v akumulátore vozidla bude môcť v prípade potreby využiť na dodanie elektriny do siete alebo ju v budúcnosti bude možné použiť na napájanie domov. Potom, keď si znova budete potrebovať sadnúť za volant, bude akumulátor úplne nabitý – a to všetko bez vašich zásahov.

MOŽNOSTI NABÍJANIA

Pripravte sa na super rýchle nabíjanie

Už dnes je doba dobíjania elektromobilu na dlhých cestách úžasne krátka. Dobrou správou je, že sa nabíjanie ešte zrýchli.

Rovnako ako vylepšenia v oblasti rýchlosti širokopásmového pripojenia sa vyvíjajú aj nabíjacie stanice s výkonom až 350 kW. Keď to porovnáme s najbežnejšou rýchlosťou nabíjania vo Veľkej Británii (50 kW), bude nabíjanie naozaj bleskové.

Grafické znázornenie priebehu nabíjania akumulátora

EKOLÓGIA JE CESTA K ÚSPORÁM

Trojštvrťový záber zozadu na model Honda e so sklenenými budovami v pozadí

Benzín alebo nafta tvoria v prípade klasických vozidiel značnú časť prevádzkových nákladov. Spoločnosť Next Green Car vypočítala, že benzín stojí na kilometer približne 4-krát viac ako elektrická energia, v závislosti na dodávateľovi.

Pri priemernom nájazde 16 000 kilometrov ročne to je mesačne približne 170 EUR za benzín a iba približne 39 EUR za elektrickú energiu pre elektromobil. To je významná úspora, ktorú iste každý ocení. (Uvedené údaje pochádzajú zo septembra 2019)

Náklady na servis sú prekvapujúco nízke

Náklady na bežnú údržbu elektromobilu sú nižšie než v prípade vznetového alebo zážihového motora. To je hlavne preto, že nie je potrebné meniť motorový olej. To znamená, že klasický servis zaberie menej času a je cenovo dostupnejší, preto bude vaša peňaženka o čosi plnšia.