Zimná kontrola vozidla: Tipy na jazdu v zime

Temné rána, zľadovatené cesty, silný vietor, náhle husté sneženie – zima pripravuje motoristom množstvo náročných situácií.

Pozrite si naše tipy na jazdu v zime – od kontroly vozidla a všetkého, čo si treba vziať so sebou, až po praktické rady a informácie o používaní hybridov.

6 jednoduchých zimných kontrolných bodov vášho vozidla

1. Kvapaliny

Bez ohľadu na počasie je dôležité, aby ste mali vo vozidle správne množstvo všetkých kvapalín. Nezabudnite preto skontrolovať:

Motorový olej – pri nízkej hladine hrozí poškodenie motora, ktorého oprava je drahá.

Chladiaca/nemrznúca kvapalina – zabraňuje prehriatiu motora, v zime je však dôležitá nemrznúca zložka, aby kvapalina nezamrzla.

Brzdová kvapalina – využíva sa v hydraulickom brzdovom systéme a pri zošliapnutí pedála pomáha spomaliť vozidlo.

Kvapalina do ostrekovačov – v zime je často zhoršená viditeľnosť – sneh, krúpy, dážď, soľ – preto udržujte čelné sklo čisté. Dolejte do systému dostatok nemrznúcej zmesi do ostrekovačov, aby ste predišli zamrznutiu sústavy.

2. Stierače

Skontrolujte gumičky stieračov – ak sú zničené alebo poškodené, vymeňte ich.

Odporúčaná výmena je každých 12 mesiacov. Môžete si ich vymeniť sami alebo o to požiadať váš servis.

3. Zimné pneumatiky

Skontrolujte, či sú pneumatiky v dobrom stave, odporúčaná hĺbka dezénu pneumatík používaných v letných podmienkach by nemala klesnúť pod 3 mm – zákonom predpísaná hodnota je 1,6 mm. V podmienkach, kedy zákon vyžaduje použitie zimných pneumatík je to minimálne 3 milimetre a v zahraničí to môže byť dokonca ešte viac, pričom odporúčania sú vymeniť takúto pneumatiku, keď hĺbka jej dezénu je menšia ako 4 milimetre.

Investícia do zimných pneumatík sa oplatí. Ich výmena sa odporúča v čase, keď sa výrazne ochladí a môžu nastať situácie, že na vozovke sa objaví sneh alebo ľad, kedy sú ich vlastnosti neporovnateľne lepšie ako vlastnosti letných pneumatík. Zimné pneumatiky obsahujú väčšie množstvo prírodného kaučuku, vďaka čomu sú pružnejšie pri nízkych teplotách a ich dezén umožňuje väčší kontakt gumy s vozovkou. V mrazivých teplotách môžu mať lepšie vlastnosti ako letná pneumatika. Naopak, pri teplotách nad 7°C majú letné pneumatiky už výrazne lepšie vlastnosti.

V niektorých krajinách a regiónoch Európy sú za určitých podmienok povinné, no neplatí to tak vo všetkých. Na Slovensku musí byť osobné auto v premávke vybavené zimnými pneumatikami, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

4. Osvetlenie

Prejdite sa okolo vozidla a skontrolujte predné a zadné svetlá, smerové a hmlové svetlá. Pre kontrolu brzdových svetiel požiadajte niekoho o pomoc alebo zaparkujte pri stene – alebo ešte lepšie pri okne, aby ste videli ich odraz a uistite sa, že všetky fungujú.

Ak zistíte, že jedna alebo viacero žiaroviek nefunguje, pozrite sa do používateľskej príručky a zistite, či môžete žiarovku vymeniť sami.

5. Akumulátor

Akumulátory časom postupne strácajú svoj celkový výkon, nízke teploty však znižujú ich životnosť ešte výraznejšie – spomaľujú chemické procesy, ktoré v nich prebiehajú. Ak sa o akumulátor nebudete starať, nemusíte jedného dňa naštartovať.

Ako funguje akumulátor pri bežných teplotách? Zadrháva sa niekedy štartér alebo sa musí niekoľkokrát pretočiť, než naštartuje motor? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali áno, možno by stálo za to nechať akumulátor skontrolovať v servise, aby ste sa uistili, že sa nevybije.

6. Čelné sklo a stierače

V zime je dôležité udržiavať všetky okná aj čelné sklo čisté. Námraza na povrchu môže zhoršiť výhľad, preto ju treba pomocou odmrazovacieho prípravku odstrániť skôr, než vyjdete na cestu.

Používajte iba odmrazovací prípravok a škrabku na ľad, pretože čokoľvek iné by mohlo sklo poškriabať. Potom zapnite ventilátory naplno, zvýšte teplotu a aktivujte vyhrievanie čelného skla, ak ho máte k dispozícii. Poliatie čelného skla horúcou vodou sa môže zdať ako rýchle riešenie, môže však spôsobiť jeho prasknutie.

Aby ste zabránili tvorbe námrazy, čelné sklo zakryte. Kryty možno upevniť pomocou suchých zipsov a prísaviek na vonkajšie spätné zrkadlá.

Čo si pribaliť do vozidla v zime

Počas najhoršieho zimného počasia by vodiči mali mať vo vozidle niekoľko nevyhnutných vecí, aby si vedeli v núdzových situáciách bezpečne pomôcť. Odporúčame mať vo vozidle tieto veci:

Kvapalina do ostrekovačov – pokiaľ sa podmienky zhoršia natoľko, že je potrebné čistiť čelné sklo viac než zvyčajne, vozte so sebou plnú nádobu kvapaliny, aby sa vám kvapalina neminula.

Vybavenie na odmrazovanie – zo zákona musíte zaistiť, aby predné a zadné sklo boli zbavené snehu a ľadu, preto pokiaľ nemáte vyhrievané čelné sklo, je to nevyhnutné.

Svietidlo – ak sa vám v chladnej a tmavej noci pokazí vozidlo, je nevyhnutné mať k dispozícii zdroj svetla.

Reflexná vesta – ak potrebujete opustiť svoje vozidlo za tmy, musia vás ostatní vodiči vidieť, aby ste sa vyhli nehode.

Nepremokavá obuv – pevné topánky s dobrou priľnavosťou vám pomôžu zvládnuť poľadovicu a sneh.

Teplé oblečenie – ak budete mať poruchu alebo uviaznete, môžete dlho čakať v mraze, preto sa uistite, že máte dostatok oblečenia, ktoré vám alebo spolujazdcom poskytne ďalšiu vrstvu tepla.

Lekárnička – utierky, náplasti, obväzy, nožnice a rukavice.

Ťažné lano – naozaj užitočné, ak vy alebo niekto iný potrebuje odťah po uviaznutí v snehu.

Lopata – ak sa doma alebo na cestách prebudíte do rána so snehovou pokrývkou, pomôže vám lopata dostať sa zo závejov.

Nápoje a občerstvenie – už uviaznutie alebo čakanie na zľadovatených cestách je zlé, nechcete k tomu ešte pridávať hlad a smäd.

Štartovacie káble – majte ich po ruke pre prípad, že sa vám vybije akumulátor.

Tipy na jazdu v zime

Skontrolovali ste, či je vaše vozidlo spôsobilé na jazdu v zime a vhodne ste doplnili jeho výbavu. Teraz si treba pripomenúť najlepšie spôsoby bezpečnej jazdy v náročných podmienkach.

vyššie prevodové stupne

Využívajte vyššie prevodové stupne

Ak sú cesty namrznuté, jazdite veľmi opatrne. Pri jazde vo vozidle s manuálnou prevodovkou sa skúste rozbehnúť na druhom rýchlostnom stupni, aby ste si zaistili záber, ak to na jednotku nie je možné.

Pri jazde po rovine majte zaradený vyšší rýchlostný stupeň pre dosiahnutie nižších otáčok motora, aby ste zabránili pretáčaniu pneumatík. V zákrutách jazdite pomaly a vyhýbajte sa prudkým zásahom do riadenia, ktoré by mohli spôsobiť stratu kontroly nad vozidlom.

v zime zachovávajte odstup

Bezpečný odstup

Je to jednoduchý, ale účinný tip: mali by ste byť schopní zastaviť na vzdialenosť, na ktorú vidíte. Na zasnežených cestách predĺžte brzdnú dráhu a rozostupy medzi vozidlami až desaťnásobne.

V daždivom počasí môže dážď a striekajúca voda sťažovať výhľad a viditeľnosť, preto si udržujte dostatočne veľký odstup od vozidiel pred vami a dbajte na zvýšenú opatrnosť v blízkosti chodcov, cyklistov a motocyklistov.

Brzdite v priamom smere

Brzdením v priamom smere sa vyhnete nebezpečenstvu šmyku. Pokiaľ pri odbočovaní na klzkom povrchu brzdíte, je väčšia pravdepodobnosť, že vozidlo dostane šmyk, preto brzdite plynule a s dostatočným predstihom, aby ste pred odbočením spomalili.

poľadovica

Pozor na poľadovicu

Poľadovica je jedným z najväčších nebezpečenstiev pri jazde v zime, pretože vyzerá ako mokrá vozovka.

Ak dostanete šmyk, pozerajte sa tam, kam chcete ísť. Držte ruky na volante a zatáčajte v smere šmyku – ak sa zadná časť vozidla šmýka doprava, zatočte doprava.

Hybridy v zime

Jazda samonabíjacím hybridným vozidlom v zime sa nijako nelíši od jazdy klasickým vozidlom a nemala by mať vplyv na výkon akumulátora vozidla. Najnovšie hybridy sú vybavené funkciami, ktoré im pomáhajú udržať záber kolies a kontrolu v klzkých podmienkach.

Ak vlastníte plug-in hybridné vozidlo, chladné počasie môže znížiť výkon akumulátora. Skúste nabíjať hybridné vozidlo v teplejšom, uzavretom priestore (napríklad v garáži), aby ste zaistili, že akumulátor zostane nabitý. Kvôli zvýšenému tlaku na výkon hybridu sa však môže stať, že v zradných podmienkach bude vaše vozidlo využívať zážihový motor viac než elektrický pohon, preto sa uistite, že máte dostatok paliva.

Elektromobily v zime

Vďaka výkonovým vlastnostiam elektromotora je veľmi ľahké sa s elektromobilom rozbehnúť a minimalizovať pretáčanie kolies. Pretože elektromobily nevyužívajú prevodovky, je menšia pravdepodobnosť, že sa pri jazde v zimných podmienkach roztočíte alebo dostanete šmyk.

Ak vlastníte elektromobil, možno sa obávate zníženia výkonu pri poklese teploty. Na výkon akumulátora môže mať nízka teplota negatívny vplyv, preto môžete vyskúšať niekoľko tipov, ako šetriť energiu, napríklad zapnúť kúrenie doma, keď je vozidlo stále pripojené k sieti, aby ste neplytvali energiou na zvyšovanie teploty počas jazdy. Skúste namiesto klimatizácie používať vyhrievané sedadlá a vyhrievaný volant, aby ste šetrili energiu akumulátora.

Cestu si starostlivo naplánujte a venujte pozornosť predpokladanému dojazdu, pretože nižšie teploty môžu znamenať, že nabité vozidlo nedôjde tak ďaleko ako zvyčajne. Aj jazdou nižšou rýchlosťou si môžete zaistiť nižšiu spotrebu energie a zvýšiť dojazd elektromobilu.